Karácsonyi kaja-terror: erről már az új blogon olvashattok!

Kedves Olvasók!

A tudat, hogy nem egyszerűen az éterbe lövöm ki az írásokat, mert vannak, akiknek jelentenek ezek a szövegek valamit, megértenek vagy átéreznek helyzeteket, többet jelent, mint azt émelyítő cukormázatlanul meg tudnám fogalmazni. Maradjunk ennyiben: szuper, ezért is csinálom! És csak azért, mert ez a felület, a Nők Lapja blogmotorja leáll, én nem állok le vele.

A költözés megkezdődött a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s felületére!

A tartalmak hasonlók lesznek, mint eddig, ha érdekel benneteket, milyen újabb agymenéseim vannak, oda kattintva nem maradtok le róla.

Ha pedig volna észrevételetek, kérésetek, milyen témákban szülessen cikk, írjatok bátran az Instagram oldalamon keresztül! Minden észrevételnek és javaslatnak örülök!

Találkozzunk a blog.hu-n! 

Enni vagy nem enni: ez itt a kérdés

DAVE_Dagadtan A Világ Ellen

Vagyis nem, egyáltalán nem kérdés, a válasz mindig, minden esetben a nem enni. Nem enni, és vékony lenni, mosolyogni, örülni a karcsú deréknak, feszes bőrnek, társadalmilag elfogadott külsőnek. Túlevőként, sok-sok falásroham és terápia után már a puszta kérdésfeltételtől is görcsbe rándul a gyomrom, mert amúgy nem ennyire egyszerű a válasz. A valódi kérdés minden esetben az, hogy mit kontrollálsz, melyiket adod fel: a tested vagy érzéseid? Nincs jó döntés.

Az általam alkotott definíció szerint a túlevés az alapvetően rossz stresszkezelésből eredeztethető, mentális probléma. A túlevésből eredő elhízás és annak ezer és egy káros hatása is mind ugyanoda vezethető vissza: a fejben nem stimmelő, hibás berögzüléshez. Emiatt pedig amikor túlevésről beszélünk, akkor a valódi kérdés az, hogy mit kompenzálunk, nyomunk el, küzdünk le, vagy miben segít nekünk a falás?

Mindegy, mit csinálsz, nincs jó döntés

Ami engem illet, életem egyik folyamatosan felbukkanó, kardinális kérdése, hogy hol és milyen mértékben tudom kontrollálni a saját viselt dolgaimat, szokásaimat, érzelmeimet. Tízből tízszer csúfos kudarcot vallok, amikor úgy döntök, hogy nem, most nem falok, mert akkor más módszer kell az indokolatlan vehemenciával rámtörő szomorúság vagy düh leküzdésére. Eszköz lehet – a reflexszerű faláson kívül – az alkohol, a cigi, az alvás, minden esetben kikapcsolt mobillal és internetelvonással kísérve.

Ha mondjuk nem folyamodok káros szenvedélyhez, azaz nem követek egy amúgy sikeres megoldási stratégiát, akkor úthengerént gázol át rajtam az elnyomni lehetetlen negatív érzelem, minden kísérő nyalánkságával, úgymint pánikrohammal, irdatlan hasgörcsökkel, minden valaha volt ismerősöm picsába elküldésével, munka ignorálásával, szélsőséges esetben komplett őrülettel. Ebben az esetben nem valósul meg az a kontroll, ami a normálnak beállítható élethez szükséges.

Amennyibe mégis teszek az egészre, eszem vagy iszom vagy szívok, és rosszul leszek, bekábulok, elvesztem a kapcsolatomat a saját belsőmtől, úrrá leszek a szellemi kihívásaimon, akkor a bónuszt is zsebre kell vágnom, jelen esetben a totális önmegsemmisülést, a kudarcot, az önértékelés maradékának szétporladását. Ez az opció sem kecsegtet a kontroll élményével, talán annyival jobb is, hogy kevesebb külsőleg is könnyen beazonosítható tünettel jár.

A valódi kérdés: mivel érhető el az élet legtöbb aspektusát lefedő kontroll?

Válaszom nincs, sajnálom. Az önáltató mantráim ellenére is a sport feldühít, az olvasás bár beválik, időigényes, a tanulás – bármilyenről legyen szó – untat, a takarítás semmi változást nem hoz, az írás (szépírás) pedig felerősít.

Ha lesz sikeresen bevethető módszerem, azonnal megírom!

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!

Kövérként személyes poklom: a sportbolt

Dagadtan A Világ Ellen_DAVE blog

Megvan az a vicc, amikor a kövér nő bemegy a sportboltba sportmelltartót venni? Na, ez az én életem.

Az egész valahogy úgy kezdődött, hogy hosszú évek szenvedése után rászántam magam, hogy változtassak az életemen, egészségesen étkezem, küzdök a mentáldémonjaimmal a falásrohamok ellen, ha iszom, akkor is főleg vizet, és előbb-utóbb meg is kellett mozdulnom. Pontosabban kellett volna, de rájöttem, hogy ehhez nem árt rendes felszerelés. Nem rongyrázásból, hanem mert másképp nem érdemes sportolni. Ekkor nem tehettem mást, besétáltam a sportboltba… és próbáltam ott túlélni.

Flanc a nagy francot

Az van, hogy sportoláshoz nem véletlen hordanak az emberek sportruházatot. Én estem már el, amikor a lábam beakadt a bő gatyám szárába, ment ki a bokám a vacak cipő miatt –a szintén cipőből eredő szétzúzott térd- és csípőizületekről nem is beszélve -, fáztam már meg a pólóm által összegyűjtött hideg verítéknek köszönhetően, és vérzett a bőröm, amikor a friss szabadságának megörült melltartó merevítő belefúródott az oldalamba. Szóval köszönöm, én inkább beruházok alkalmas öltözékre.

Szégyellős, újfent pánikhangulatban vásárló, kövér nő lévén a legtöbb dolgot online rendeléssel szerzem be. Szerencsére megtaláltam azt az áruházat, amely jó minőségben, ámbráscet méretben is árul sportruházatot. Nadrág, póló, pulcsi, zokni, kabát, minden jöhet onnan, de két dolgot nem érdemes próba nélkül megvenni: a cipőt és a melltartót. Mivel még mindig nem áldozott le teljesen a sportcipő-divat csillaga, azt bárhol, bármikor megvehetem.

Nem úgy a sportmelltartót, nagy méretben.

Köszöntem a lehetőséget!

Először mindenhonnan körbetájékozódtam, tényleg, kb. két éve. A neves pipás vagy háromcsíkos márkaboltokban normál méret is elvétve akadt sportmelltartóból. (Bezzeg XXXS létezett, nem bírtam ki, megtapogattam, egy latex tüdőszorító kényelmével kecsegtetett, amely alá nemhogy mell, egy könyvjelző sem nagyon férhetett, már ha a tízévesforma valaki magára rángatta. Na mindegy.) A nagy fast-fashion boltok ugyan már alkalmasint árultak sportmelltartót, de azok egyáltalán nem tartottak, ellenben viszkettek, irritáltak, totálisan hasznavehetetlennek bizonyultak (nyilván vettem próbából párat, csak annyi vigaszt nyújtottak, hogy kakaóscsiga helyett azokra pazaroltam a pénzem). Két éve mindössze egyetlen sportáruház akadt, a kék-fehér-szimpi, amelynek volt tőgyekre méretezett eszköze, ezzel alaposan leszűkült a kör.

Megterveztem, hogy megyek oda. Ebéd után, hétköznap, egy keddi napon. Mert ugye akkor a legtöbb ember dolgozik, még hét eleji lelkesedéssel, hogy az előző heti lemaradást lefaragja, ebédszünetből visszaérve gürizik, még elég messze a munkaidő vége, és nem vásárol. Direkt olyan áruházat választottam, ahol biztosan nem találkozhatnék ismerőssel. Kiöltöztem, sminkeltem, hogy sikeres, öntudatos, vidám és magabiztos nő benyomását keltsem, aki amúgy beszaladt, de annyi dolga van, robog is tovább hamarosan, mert ő sikeres és magabiztos.

Aluljáróból ki, bejárathoz át, mozgólépcsőn felhaladtam, minden terv szerint alakult. Az kicsit frusztrált, hogy láthatóan sokan jöttek ki a boltból, előttem-utánam is emberek sorakoztak, ennyit a kedd koradélutáni elméletemről, de sebaj, céltudatos maradtam. Pont azon agyaltam, hogy hogyan találom meg a sportmelltartó részleget, mert hát segítséget nyilván nem kérhetek a döntő többségében kisportolt, fiatal, jóképű férfieladóktól, ha nem akarom a puszta látványommal tönkre tenni a libidójukat hónapokra.

És akkor egyszerre ott volt, teliben a legforgalmasabb helyen, a bejárattal – amely egyben volt a kijárat is – szemben, mellette utálkozó tekintetű biztonságis. Ott sorakoztak a sportmelltartók, és csak ott.

Először persze körbejártam az áruházat, magabiztosságot mímelve, és rohadtul eredménytelenül eljátszva, hogy én aztán idetartozom. Kicsit rontott az alakításomon, hogy minden második ember ledöbbent, amikor meglátott, az eladók meg nagy ívben kikerültek.

Önbizalmam maradékával visszakullogtam a bejárathoz, ahol a biztonságiőr le nem vette rólam a szemét, sőt, alig egy méterre mögém szegődött. Ketten igazán látványos páros lehettünk, mert mindenki, aki arra járt, jött vagy ment, alaposan megbámult minket. Az a melltartó, amit én kerestem legalul volt, 5 centire a padlótól, teliben középen, nyilván méret felé növekvő sorrendben kipakolva, elől az XS-es méret, egy méter mélyen a növendék bálnáknak való, az, amelyik nekem kellett.

Ideírnám, hogy képzeljétek el, amikor legelegánsabb ruhámban, magassarkúban, hátam mögött egy életgyűlölő biztonsági őrrel én azt szikrányi elegancia, nem sok, anélkül igenis kihalásztam, de nem írom, mert lehet, nektek is akkora traumát okozna, mint nekem, és nem csak hónapokra zúzná szét a libidótokat.

Fel akartam próbálni, mint a profik, de úgy rémlik, csak kifizettem, hazahoztam, itthon napokig nem nyúltam hozzá.

A méret nem volt jó, de a következő, amit online rendeltem, az már igen.

Azóta nem tettem be a lábam sportboltba.

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!

A lélektani határt nem lehet kitolni a végtelenbe

Dagadtan A Világ Ellen_DAVE blog

A hízás és annak mentális feldolgozása, elfogadása kemény meló. Kövérként tudom: folyamatos harc dúl bennem, amely során a kudarccal végződő fogyókúrás kísérleteket és a felszaladó kilókat igyekszik a fejem „kiegyensúlyozni”. Ennek az egyenletnek a végén nincs olyan eredmény, amellyel megbarátkozhatnék, ez egyenes út a veszedelembe. Tanulj a hibámból!

Mióta az eszemet tudom, kövér vagyok. Az első születésnapom felvételén látszik, ahogy anyukám szeretetteljesen mondja: „igen, ott van a nagy hasikád”, nos, az maradt és nőtt is velem. Ezzel párhuzamosan általános iskolában kezdődtek az – utólag már láthatóan – eleve kudarcra ítélt kísérletek a lefogyasztásomra. Nem értettem meg, hogy mi ennek a célja, nem tudtam elképzelni sem – amit persze édesanyám már régesrég tudott – hogy mennyi fájdalomtól, keserűségtől mentene meg, ha lefogynék. Annyit tudtam, hogy nem vagyok jó, nem vagyok elég jó, és sosem lehetek elég jó. Sokszor voltam szomorú emiatt magamban, amit igyekeztem nem mutatni, helyette faltam.

Gimnáziumban, tizenöt éves korom környékén már kezdtem megérteni, a túlsúlynak milyen következményei lesznek majd az élet minden területén, noha én kifejezetten szerencsés voltam. A közösségem nagy része elfogadott, nagyon ritkán bántottak, és igazából akkor sem olyan drámaian, hogy felnőttkoromra megmaradt volna. Anyám leckéi, miszerint kedvesnek és okosnak kell lennem, ha már szép nem vagyok, megtették a hatásukat – ez a két felvett tulajdonság segített túlélni. Ugyanakkor ilyenkorra már magamtól is akartam fogyni, változni. Minden alkalommal, amikor kerek számúvá híztam, eldöntöttem, hogy rendben, ez volt a vége, ennél kövérebb már soha nem leszek, sőt.

Nincs olyan, hogy maximum

Ez volt a legfontosabb lecke. Nincs olyan, hogy nem tudok tovább hízni, nincs olyan, hogy elérek egy plafont – hacsak bele nem halok. Addig viszont, ha magam nem teszek ellene valamit, igenis hízni fogok, még ha lassuló tempóban is, de soha „telek meg”. Nagyon sok év volt, mire ezt beláttam, két éve, huszonöt éves koromra jöttem rá, hogy itt bizony nincs határ.

Azóta minden megváltozott – már nem is akartam olyan nagyon lefogyni. Lemondtam magamról, gondolván, olyan súlykategóriába léptem, ahol a szívem időzített bomba, ahonnan nincs visszaút. Persze, ettől függetlenül voltak gyengécske kísérleteim a fogyásra, de azt a bizonyos lélektani határ számot sosem tudtam lefelé átlépni. Elkönyveltem, hogy talán a harmincéves kort sem érem meg.

Teljes kontrollvesztés következett, minden második benyomott pizzával vagy csokival kívántam, hogy ez legyen az utolsó, kapjak szívrohamot, vagy másnap ne ébredjek fel a kóma-szintű maratoni alvás után – amely jellemzően követ egy falásrohamot.

Mégis élni akarok!

Egy különösen rossz időszakomban döntenem kellett. Nem voltam elég bátor vagy határozott, hogy véget vessek az életemnek. Azóta tudom, hogy soha nem lennék képes rá, gyáva vagyok és erőtlen. Más megoldás csak egy kínálkozott: a túlélés. Akkor fordultam pszichológushoz. Vele kétéves munkában vagyunk, rájöttem, mikor és hogyan eszem, mi okozza a problémát, mik az eredendő okok, és most azon dolgozunk, hogy megtanuljam ezeket másképp kezelni.

Az első évben sokszor elbizonytalanodtam, hogy minek kell ez, nincs kedvem, nincs bennem kitartás, lusta, igénytelen dagadék vagyok, jobb lenne nélkülem a világnak, az egészségügyet sem terhelném, ésatöbbi.

Akkor esett meg, hogy egy céges fotózás után megláttam a képeket magamról. Annyira megijedtem attól, hogy fel sem ismertem az engem prezentáló parókás pacahalat, hogy önkívületben menekültem hazafelé. Futni kellett a hévhez, siettem, és léptem egy rosszat. A térdem reccsent, olyan fájdalom hasított belé, mintha nyárssal szúrnák át. Alig bírtam felszállni a hévre, ott leültem, és megállás nélkül, némán zokogtam.

Lepergett előttem az életem. Ha nem változtatok, talán sosem leszek képes megmozdulni. Ha nem tudok meghalni, akkor nyomorultan, önhibából mozgásképtelenül, undorítóan kell élnem. Rá kellett jönnöm, hogy ez az élet még annyira sem alternatíva, mint az öngyilkosság. Ez nem válhat valóra.

Láthatáron a lélektani határ

Az utóbbi hetekben sokat változtattam – konkrétan mindent magam körül. Célokat fogalmaztam meg, hozzá feladatokat rendeltem karrier, hobbi és egészség terén, és mindegyik feladatokat elkezdtem lépésről lépésre megvalósítani. Érkeznek hozzám a kiporciózott és egészséges ételek, sportolok, tanulok angolul, tanulok érettségire, hogy egyetemre felvételizhessek, dolgozom, írok. Idestova tíz év után először érzem, hogy elindultam, haladok valamerre, már nem csak álmodozom róla, ténylegesen változom.

Lassan, nagyon lassan, de pár kilócska is elindult lefelé. Oldódik rólam a zsír-szkafander, amely végtelennek tetsző évek óta teljességgel elzár a világtól, újra feltűnt a határon az a szám, amelyet átlépve reménytelennek láttam az életem. Ki tudja, talán egy hónap múlva elérem, két hónap múlva át is lépem, és kitáncolok a magamban definiált halálos zónából.

Ne feledd, nem vagyok követendő példa: hagytam olyan súlyosan elhúzódni a változást, ameddig komoly egészségügyi, mentális és lelki problémák hada alakult ki a testemben. Háromszor több munka és erő kell a sikerig, mintha időben észbe kapok, és nem tudom megmondani, hogy képes leszek-e rá. De azt tudom, hogy akarom, jobban mint valaha, és megteszem mindazt, amire most képes vagyok.

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!

Falásroham: így zajlik egy túlevő fejében

DAVE blog_Dagadtan A Világ Ellen

Egy hónapja nem volt falásrohamom, emiatt hálás vagyok. Most, hogy megint megtörtént, azért vagyok hálás, hogy frissen, ébredés után le tudom írni, mi zajlik le bennem, a túlevőben ilyenkor. Ha elkezdődik, nincs visszaút, ki kell pörgetni, túl kell esni rajta, legközelebb pedig még jobban figyelni a kiváltó okokra. Túlélni, és megint küzdeni ellene.

A mellkasom összeszűkült, fulladok, nem kapok levegőt. Egyre nagyobbakat harapok a semmibe, hátha jut belőle némi oxigén a tüdőmbe. A mellkasom szúr, a szívemet zsákvarrótűk döfködik, a kezem meg-megremeg. Le kell ülnöm, előrehajolok, a hashájamat a combomhoz préselem, a mellemet a térdemhez, egyetlen lüktető hájkupaccá válok, reszketek, nem bírom tovább.

A gyomrom korog, belerázkódik a teljes testem, a fülemben visszhangzik a morgás. Nézek előre, a padlóra, de nem látok, nem fogok fel semmit. A fejemben dübörög a gyomorkorgás, dvorzsák szerenádja szakadozik, csak annyi marad belőle, hogy a korgásom felveszi a zene ütemét. A szememből folyik a könny, nem is emlékszem, mikor indult meg, csípi az arcom, fáj a vájat.

Szédülök, amikor felegyenesedem. Felállok a kanapéról, odabotladozom a fotelig, lerogyok, az ölembe húzom a laptopot, netpincér, legutóbbi rendelés, kápés fizetés, mire lesz az elég, nem számít, legyen itt, érdesburgonya és pizza. Váltok lejátszási listát, szomorús-alvós-lassú klasszikusokat teszek be, Chopin, na végre, legalább tudom, hogyan kell írni a nevét. A laptopot átteszem az ölemből a dohányzóasztalra, felállok, kicsoszogok a konyhába. Nem veszem észre, hogy csoszogok, ami szerencse, mert gyűlölök csoszogni, a legundorítóbb kövérszokások egyike, nem kéne ekkora láb, amit már nem tudsz megemelni, hájdagály!

Feltépem a hűtőt, keresem az ételt. A megrendelt diétás porciókon kívül van benne egy fél üveg diétás lekvár, egy szinte érintetlen üveg szójaszósz, háromféle bor, mogyorós vodka, hát mi más, és víz helyes csatos üvegekben. Kiveszem a vodkát és az adagokat, azokat egyesével a hűtő mögötti asztalkára teszem. Nem fáradok tálalással vagy bármi flanccal, tiszta villát fogok, és sorra nyomom be magamba a fogásokat. Általában szeretem ezeket az ételeket, élvezem az ízüket, állagukat, illatukat, zöld-fűszerezésüket, most viszont mintha hungarocellt rágcsálnék. Épp csak annyit rágok rajtuk, hogy le lehessen nyelni őket. Kifogy az egyik doboz, félreteszem, jön a másik, ameddig van mit enni. Az egynapos adagból csak a tízórai joghurtot és a reggelihez való csalamádét hagyom meg. Közben megiszom fél liter vizet, azt is inkább csak azért, hogy könnyebben csússzanak az ízetlen falatok.

Visszamegyek a nappaliba, ugyanabba a fotelbe omlok bele, mint korábban. Kell egy YouTube videó, valami, ami elvonja a figyelmem a dübörgő korgásról, amíg megjön a pizza. Végiglapozom a csatornákat. Könyvkritikáktól kíméljetek, majd az ÉS-Kvartettet nézem meg, Tompa Andrea Hazájával, amit azért nem olvasok egy hete, mert félek, hogy a magamfajta nyomorultak lesznek, akik a Hazát tönkreteszik. Sikerre hangolva, Sikerkapszula, menjetek a francba. Puzsér is csak kétórás anyázásokat tesz fel, Dancsó már rég nem vicces, marad valami kommersz gagyiság, aminek már akkor elfelejtem a címét, amikor rákattintok. Túl kommersz, nem köt le.

A kalkuláció szerint tizenegy perce itt kéne legyen a futár, de nem jött. A telefonon benyomom a Duolingót, zsinórba harmadszor gépelem be, hogy I drinks coffee, de nem tűnik fel.

Csöngetnek, annyira vagyok pont magamnál, hogy megkérdezzem, ki az. Válasz nincs, megkérdezem, hogy kihez jött, milyen ügyben, miért keres, kit is keres, nincs válasz. Ez a futár lesz, a gyökér, akinek férfi hangja van, pedig nő, bár ezt a mai világban nem tudhatjuk. Feljön, nem köszön, rámböfögi az árat, fizetek. Adok neki borravalót, pedig engem sem vet fel a pénz, kevesli, épphogy nem köp le. Elköszönök, kevés híján az orrára nem csapom az ajtót, hogy érezze, nem csak neki van rossz kedve.

Bemegyek a laptophoz, ész nélkül tömöm magamba az ételt. Úgy fest, van hatása a diétának, a szokásos adag fele megy le, pedig gyűröm.

És akkor, akkor történik meg.

A gyomrom pattanásig feszül, de abbamarad a korgás. A fejem kitisztul, felfogom, megint mennyit ettem, mit tettem, mit művelek. Kikecmergek a fürdőbe, kezet és arcot mosok. Már alig bírom nyitva tartani a szemem. Visszatámolygok a szobába, a matracomhoz, lerogyok rá, és nem érdekel, hogy kora délután van, álomba zuhanok, álomtalan álomba vagy húsz órán át.

Ez idő alatt nem bánt semmi és senki. Ez idő alatt helyreáll a világ rendje.

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!