Karácsonyi kaja-terror: erről már az új blogon olvashattok!

Kedves Olvasók!

A tudat, hogy nem egyszerűen az éterbe lövöm ki az írásokat, mert vannak, akiknek jelentenek ezek a szövegek valamit, megértenek vagy átéreznek helyzeteket, többet jelent, mint azt émelyítő cukormázatlanul meg tudnám fogalmazni. Maradjunk ennyiben: szuper, ezért is csinálom! És csak azért, mert ez a felület, a Nők Lapja blogmotorja leáll, én nem állok le vele.

A költözés megkezdődött a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s felületére!

A tartalmak hasonlók lesznek, mint eddig, ha érdekel benneteket, milyen újabb agymenéseim vannak, oda kattintva nem maradtok le róla.

Ha pedig volna észrevételetek, kérésetek, milyen témákban szülessen cikk, írjatok bátran az Instagram oldalamon keresztül! Minden észrevételnek és javaslatnak örülök!

Találkozzunk a blog.hu-n! 

Enni vagy nem enni: ez itt a kérdés

DAVE_Dagadtan A Világ Ellen

Vagyis nem, egyáltalán nem kérdés, a válasz mindig, minden esetben a nem enni. Nem enni, és vékony lenni, mosolyogni, örülni a karcsú deréknak, feszes bőrnek, társadalmilag elfogadott külsőnek. Túlevőként, sok-sok falásroham és terápia után már a puszta kérdésfeltételtől is görcsbe rándul a gyomrom, mert amúgy nem ennyire egyszerű a válasz. A valódi kérdés minden esetben az, hogy mit kontrollálsz, melyiket adod fel: a tested vagy érzéseid? Nincs jó döntés.

Az általam alkotott definíció szerint a túlevés az alapvetően rossz stresszkezelésből eredeztethető, mentális probléma. A túlevésből eredő elhízás és annak ezer és egy káros hatása is mind ugyanoda vezethető vissza: a fejben nem stimmelő, hibás berögzüléshez. Emiatt pedig amikor túlevésről beszélünk, akkor a valódi kérdés az, hogy mit kompenzálunk, nyomunk el, küzdünk le, vagy miben segít nekünk a falás?

Mindegy, mit csinálsz, nincs jó döntés

Ami engem illet, életem egyik folyamatosan felbukkanó, kardinális kérdése, hogy hol és milyen mértékben tudom kontrollálni a saját viselt dolgaimat, szokásaimat, érzelmeimet. Tízből tízszer csúfos kudarcot vallok, amikor úgy döntök, hogy nem, most nem falok, mert akkor más módszer kell az indokolatlan vehemenciával rámtörő szomorúság vagy düh leküzdésére. Eszköz lehet – a reflexszerű faláson kívül – az alkohol, a cigi, az alvás, minden esetben kikapcsolt mobillal és internetelvonással kísérve.

Ha mondjuk nem folyamodok káros szenvedélyhez, azaz nem követek egy amúgy sikeres megoldási stratégiát, akkor úthengerént gázol át rajtam az elnyomni lehetetlen negatív érzelem, minden kísérő nyalánkságával, úgymint pánikrohammal, irdatlan hasgörcsökkel, minden valaha volt ismerősöm picsába elküldésével, munka ignorálásával, szélsőséges esetben komplett őrülettel. Ebben az esetben nem valósul meg az a kontroll, ami a normálnak beállítható élethez szükséges.

Amennyibe mégis teszek az egészre, eszem vagy iszom vagy szívok, és rosszul leszek, bekábulok, elvesztem a kapcsolatomat a saját belsőmtől, úrrá leszek a szellemi kihívásaimon, akkor a bónuszt is zsebre kell vágnom, jelen esetben a totális önmegsemmisülést, a kudarcot, az önértékelés maradékának szétporladását. Ez az opció sem kecsegtet a kontroll élményével, talán annyival jobb is, hogy kevesebb külsőleg is könnyen beazonosítható tünettel jár.

A valódi kérdés: mivel érhető el az élet legtöbb aspektusát lefedő kontroll?

Válaszom nincs, sajnálom. Az önáltató mantráim ellenére is a sport feldühít, az olvasás bár beválik, időigényes, a tanulás – bármilyenről legyen szó – untat, a takarítás semmi változást nem hoz, az írás (szépírás) pedig felerősít.

Ha lesz sikeresen bevethető módszerem, azonnal megírom!

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!

Felejtsük már el ezeket a visszás diétás szokásokat!

Dagadtan A Világ Ellen_DAVE blog

Kövér vagyok, nem kicsit, nagyon, születésemtől fogva. Anyum próbálta kontrol alatt tartani a súlygyarapodásomat – amikortól már biztosra vehető volt, hogy a babaháj nem enyészik el a babakorból való kilépéssel. Rengeteg fogyókúrát próbáltam, még több sportot, minden esetben kudarccal zárva a kísérletet. Most azokat az alapvető étkezési hibákat gyűjtöttem csokorba, amelyek inkább hátráltattak, semmint segítettek volna elérni a célt.

Ezúton leszögezem, hogy ezekkel a módszerekkel tagadhatatlanul lehetséges ideiglenesen eredményt elérni, acélos önfegyelemmel akár tovább, mint pár hét – de az életmódváltást ellehetetlenítik.

  1. Egyetlen közellenséggé lett összetevőt kerülj csak, és garantált a siker!

A nagy… nem, maradjunk ennyiben. Szinte mind hallottuk már a „Kerüld a szívgyilkos zsírt!” vagy „A szénhidrát szacharin-gőzbe fojt idő előtt!” típusú bölcsességeket. Míg a kétezres évek elején a zsír volt minden plusz gramm elkövetője, a 2010-es években már a gyanútlan szénhidrát gyarapította gyűlölőinek táborát, kíváncsi vagyok, ebben az évtizedben mit kiáltanak ki gonosznak. (Én a húst tippelem, de meglássuk még.)

Tipikus hiba, hogy valamilyen teljesen alapvető tápanyagot kiirtunk az étkezéseinkből, aztán meg pislogunk, mint hal a szatyorban, hogy miért maradunk éhesek, miért jönnek elő fura tünetek (pl. bőrállag-romlás, hajhullás stb.). A kulcs – sajnos – a mérték. Az életmódváltás valódi varázsa a matekban rejlik: X kalóriánál többet nem lehet enni, azt viszont minél tudatosabban, mindenféle tápanyagból összeállítani. Természetesen nincs nálam a Szent Grál, én sem tudom, mennyi az annyi és mikor, ezért is bízom az étkezésem profikra. A SmartFood dietetikusa, Takács Hajni nagyon hasznos tartalmakat oszt meg, nekem ő a referenciapontom.

  1. Az alma nem hizlal, egyél egy zsáknyit nyugodtan!

Tény, ha egészséges, alacsony kalóriatartalmú ételeket fogyaszt az ember, jó úton jár. Egyetlen gond van ebből, ami keresztbe tudja húzni a fogyókúrát: a mennyiség nem csökken. Saját tapasztalat, hogy az első hónap mindig nehéz – ezért sem szoktam eljutni a végére –, ameddig a gyomrom összeszűkül, és kevesebb ételtől is elmúlik az éhség, idegőrlő, őrület határára sodró időszakot jelent. Pedig, ha a tartós változás a cél, másképp nem fog menni: esetenként eszünk mást is a diétás étrenden kívül – mert igenis fogunk enni – akkor viszont egy lavórnyi étel kell a vacakból, hogy jól lakjunk.

Egyet előre, kettőt hátra, ez kinek kéne?

  1. Hat után / délelőtt semmit se egyél!

Ha az ember lánya éjfélig fenn van, mert dolgozik, randizik, ne adja isten, sportol, vagy csak barátokkal találkozik, akkor zseniális tipp, hogy alvás előtt 6-7 órán át ne egyen semmit. Persze, baromi hatékony megoldás, ha valaki képes mindezt úgy abszolválni, hogy hazafelé nem habzsol be egy duplahúsos gyrost, vagy ha sokórányi álmatlan, gyomorkorgós ágyban fetrengés után nem rácsostúl tömi magába a hűtő tartalmát. Jelentem, én nem tartozom közéjük.

Én az a fajta vagyok, aki átgázol mindenkin, megsért embereket, dühöng és gyűlöl, hisztizik, esetleg rágyújt egy cigire, ha kopog a szeme. Majd megunja magát, és fal – így duplázva meg a kudarcélmények számát. Köszönöm, inkább eszem valamit, csak ésszel.

  1. Nem kell a csokiskeksz, de a Baileys jöhet!

Ez teljesen szubjektív pont, de már nem egy embert láttam hasonlóan viselkedni: amit megiszunk, az nem számít. Magam előtt is rejtélyes (és egyben idióta) gondolat, hogy miért pont az alkoholt szoktam elegánsan kifelejteni a tiltólistára tett kalóriaforrások közül (amely nem összetevőkre, hanem egy-egy bizonyos ételre vonatkozó lista!), holott az alkohol eleve nem hasznos kalória, rögvest beépül a tartalékainkba. Ez főleg akkor röhejes, ha vodkaszóda helyett egy cukros likőrt szűrcsölgetek el. Nem, nem fogok lemondani magáról az alkoholról, szeretek a barátaimmal italozni, ugyanakkor következetességet és rendszerességet kell vinnem abba, hogy mikor, mit és mennyit. Mint mindenbe.

Te mivel egészítenéd ki a listát?

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!

Falásroham: így zajlik egy túlevő fejében

DAVE blog_Dagadtan A Világ Ellen

Egy hónapja nem volt falásrohamom, emiatt hálás vagyok. Most, hogy megint megtörtént, azért vagyok hálás, hogy frissen, ébredés után le tudom írni, mi zajlik le bennem, a túlevőben ilyenkor. Ha elkezdődik, nincs visszaút, ki kell pörgetni, túl kell esni rajta, legközelebb pedig még jobban figyelni a kiváltó okokra. Túlélni, és megint küzdeni ellene.

A mellkasom összeszűkült, fulladok, nem kapok levegőt. Egyre nagyobbakat harapok a semmibe, hátha jut belőle némi oxigén a tüdőmbe. A mellkasom szúr, a szívemet zsákvarrótűk döfködik, a kezem meg-megremeg. Le kell ülnöm, előrehajolok, a hashájamat a combomhoz préselem, a mellemet a térdemhez, egyetlen lüktető hájkupaccá válok, reszketek, nem bírom tovább.

A gyomrom korog, belerázkódik a teljes testem, a fülemben visszhangzik a morgás. Nézek előre, a padlóra, de nem látok, nem fogok fel semmit. A fejemben dübörög a gyomorkorgás, dvorzsák szerenádja szakadozik, csak annyi marad belőle, hogy a korgásom felveszi a zene ütemét. A szememből folyik a könny, nem is emlékszem, mikor indult meg, csípi az arcom, fáj a vájat.

Szédülök, amikor felegyenesedem. Felállok a kanapéról, odabotladozom a fotelig, lerogyok, az ölembe húzom a laptopot, netpincér, legutóbbi rendelés, kápés fizetés, mire lesz az elég, nem számít, legyen itt, érdesburgonya és pizza. Váltok lejátszási listát, szomorús-alvós-lassú klasszikusokat teszek be, Chopin, na végre, legalább tudom, hogyan kell írni a nevét. A laptopot átteszem az ölemből a dohányzóasztalra, felállok, kicsoszogok a konyhába. Nem veszem észre, hogy csoszogok, ami szerencse, mert gyűlölök csoszogni, a legundorítóbb kövérszokások egyike, nem kéne ekkora láb, amit már nem tudsz megemelni, hájdagály!

Feltépem a hűtőt, keresem az ételt. A megrendelt diétás porciókon kívül van benne egy fél üveg diétás lekvár, egy szinte érintetlen üveg szójaszósz, háromféle bor, mogyorós vodka, hát mi más, és víz helyes csatos üvegekben. Kiveszem a vodkát és az adagokat, azokat egyesével a hűtő mögötti asztalkára teszem. Nem fáradok tálalással vagy bármi flanccal, tiszta villát fogok, és sorra nyomom be magamba a fogásokat. Általában szeretem ezeket az ételeket, élvezem az ízüket, állagukat, illatukat, zöld-fűszerezésüket, most viszont mintha hungarocellt rágcsálnék. Épp csak annyit rágok rajtuk, hogy le lehessen nyelni őket. Kifogy az egyik doboz, félreteszem, jön a másik, ameddig van mit enni. Az egynapos adagból csak a tízórai joghurtot és a reggelihez való csalamádét hagyom meg. Közben megiszom fél liter vizet, azt is inkább csak azért, hogy könnyebben csússzanak az ízetlen falatok.

Visszamegyek a nappaliba, ugyanabba a fotelbe omlok bele, mint korábban. Kell egy YouTube videó, valami, ami elvonja a figyelmem a dübörgő korgásról, amíg megjön a pizza. Végiglapozom a csatornákat. Könyvkritikáktól kíméljetek, majd az ÉS-Kvartettet nézem meg, Tompa Andrea Hazájával, amit azért nem olvasok egy hete, mert félek, hogy a magamfajta nyomorultak lesznek, akik a Hazát tönkreteszik. Sikerre hangolva, Sikerkapszula, menjetek a francba. Puzsér is csak kétórás anyázásokat tesz fel, Dancsó már rég nem vicces, marad valami kommersz gagyiság, aminek már akkor elfelejtem a címét, amikor rákattintok. Túl kommersz, nem köt le.

A kalkuláció szerint tizenegy perce itt kéne legyen a futár, de nem jött. A telefonon benyomom a Duolingót, zsinórba harmadszor gépelem be, hogy I drinks coffee, de nem tűnik fel.

Csöngetnek, annyira vagyok pont magamnál, hogy megkérdezzem, ki az. Válasz nincs, megkérdezem, hogy kihez jött, milyen ügyben, miért keres, kit is keres, nincs válasz. Ez a futár lesz, a gyökér, akinek férfi hangja van, pedig nő, bár ezt a mai világban nem tudhatjuk. Feljön, nem köszön, rámböfögi az árat, fizetek. Adok neki borravalót, pedig engem sem vet fel a pénz, kevesli, épphogy nem köp le. Elköszönök, kevés híján az orrára nem csapom az ajtót, hogy érezze, nem csak neki van rossz kedve.

Bemegyek a laptophoz, ész nélkül tömöm magamba az ételt. Úgy fest, van hatása a diétának, a szokásos adag fele megy le, pedig gyűröm.

És akkor, akkor történik meg.

A gyomrom pattanásig feszül, de abbamarad a korgás. A fejem kitisztul, felfogom, megint mennyit ettem, mit tettem, mit művelek. Kikecmergek a fürdőbe, kezet és arcot mosok. Már alig bírom nyitva tartani a szemem. Visszatámolygok a szobába, a matracomhoz, lerogyok rá, és nem érdekel, hogy kora délután van, álomba zuhanok, álomtalan álomba vagy húsz órán át.

Ez idő alatt nem bánt semmi és senki. Ez idő alatt helyreáll a világ rendje.

A DAVE blog elköltözött! Friss tartalmak továbbra készülnek, de nem ezen a felületen. Ha érdekelnek az új agymenések, nyelvi fejtegetések, konyhapszichológia némi tapasztalattal megfűszerezve, vagy a legőszintébb kövérsztorik, folytasd az olvasást a Dagadtan A Világ Ellen blog.hu-s oldalán! Amennyiben egyéb személyes részletek is érdekelnek velem kapcsolatban, esetleg volnának más témajavaslataid, keress fel Instagramon!